Poľovný revír Terchová
PR Terchová patrí do geomorfologického členenia Západných Karpát, Beskýd a Kysuckej vrchoviny. Má charakter pahorkatiny s výškovým členením 500 m.n.m .do 1095 m.n.m . Najvyšší vrch je Pupov, severnejšie je to výrazný hrebeň Vojenné. Súvislé lesné komplexy tvoria ihličnaté aj listnaté porasty zo zastúpením v prevažnej miere smreka, jedle a smrekovca, z listnatých je to hlavne buk. PR patrí do povodia Váhu, jeho pravostranného prítoku Varínka a prítoku Struháreň. Severný prítok Staňová rieka sa vlieva do vodnej nádrže Nová Bystrica. Potok Struhárňanka tečie stredom revíru a na hranici revírov Vrátna a Terchová sa Biely potok v centre obce vlieva do rieky Varínka.
Hlavnou zverou je jelenia zver, ďalej diviačia zver, srnčia zver, z malej zveri je to zajac poľný, takisto sa v poľovnom revíri vyskytujú všetky veľké šelmy.
Základné údaje o poľovnom revíri
- Názov poľovného revíru: Terchová
- Chovateľský celok: J VII Oravská Magura – Žilina
- Poľovná oblasť: J VII Oravská Magura
- Celková výmera poľovného revíru: 3 591 ha
- Z toho lesné poľovné pozemky: 1 320 ha
- Poľnohospodárske poľovné pozemky: 2 151 ha
- Ostatné pozemky: 120 ha
V rámci celkovej výmery 3591ha poľovný revír Terchová hospodári v katastroch Terchová, Horná Tižina, Belá a Riečnica.
Hranica poľovného revíru
Východiskový bod je kóta 1076 Okrúhlica na hranici okresov Žilina, Dolný Kubín a Čadca, odkiaľ pokračuje južným smerom po okresnej – katastrálnej hranici na kótu 787 Rovná Hora. Z tejto kóty pokračuje rovnakým smerom až na štátnu cestu. Odtiaľ západným smerom po štátnej ceste Žilina Zázrivá až za obec Terchová na most tejto cesty nad riekou Varínka. Z tohto bodu severným a severozápadným smerom potokom na bod kde sa tento potok križuje s katastrálnou hranicou. Z tohto bodu východným smerom po katastrálnej hranici Belá – Terchová a poľnej ceste do osady Štefkovia , z tejto osady ďalej katastrálnou hranicou, poľnou cestou severovýchodným smerom a po 550 metroch až do potoka, ktorý tvorí hranicu katastrov Belá a Horná Tižina. Odtiaľ pokračuje západným a juhozápadným smerom proti toku potoka kde sa po 350 metroch stretáva s poľnou cestou vedúcou do osady Kubíkovia a odtiaľ po poľnej ceste severným smerom do osady Červencovia. Z tejto osady lesnou a poľnou cestou severným a severozápadným smerom až na križovatku poľných ciest ležiacu 500 metrov južne od osady Káčerovia. Odtiaľ južným smerom 300 metrov až do potoka a týmto potokom až do osady Mičianovia. Z tejto osady severným smerom katastrálnou hranicou Lutiše – Horná Tižina až po stret tejto hranice s potokom, ďalej po toku tohto potoka západným smerom 200 metrov až po jeho prítok a proti toku tohto prítoku severným až severozápadným smerom až do osady Koštúrovia. Od osady Koštúrovia poľnou cestou na kótu 809 a odtiaľ severovýchodným smerom na kótu 848 a potom východným smerom na kótu 867, odtiaľ poľnou a lesnou cestou severovýchodným smerom k Macangovému potoku a po toku až na stret tohto potoka s potokom Stanova rieka. Odtiaľ proti toku Boďovho potoka juhovýchodným smerom až po stret potoka , ktorý tvorí hranicu lesných porastov na lesnú cestu a po nej južným smerom na kótu 900. Odtiaľ po hrebeňovej lesnej a poľnej ceste východným smerom cez kóty 818, 838,900 Kýčerka, 861, 862 až na kótu 899. Od tejto kóty pokračuje východným smerom katastrálnou hranicou Terchová – Riečnica až na východiskový bod až do východiskového bodu.
Obec Terchová, kataster obce
Terchová!
Krajina pod majestátnym Mníchom, opradená mnohými tajomnými legendami a mýtmi. Ich zásluhou sa o nej podarilo v priebehu rokov vytvoriť dojem kúska nášho sveta, kde majú magické tajomstvá zelenú. Skutočnosť je však, ako sa to v podobných prípadoch stáva, prozaickejšia. Rovnako tak korene pátrania po oných legendách, či mýtoch. O podstatnú časť mytologického chápania Terchovej sa „postaral“ miestny rodák, „zbojnícky kapitán hôrnych chlapcov“, Juraj Jánošík. Práve o jeho neuveriteľných kúskoch, či skôr kusoch, sa šírili legendy, z ktorých väčšina bola dávaná do bezprostrednej súvislosti so zbojníkovým rodiskom.
V súčasnosti v katastri obce Terchová pôsobia tri samostatné subjekty, ktoré hospodária v troch uznaných poľovných revíroch. Južná – malofatranská časť katastra je rozdelená na dva poľovné revíry, a to PR Vrátna, ktorý obhospodaruje poľovnícke združenie PZ Vrátna a PR Omnitrade, užívateľ om je Meerks, a.s. Oba revíry sú zaradené do poľovnej oblasti J VIII. Malá Fatra.
Severnú časť katastra obce Terchová užíva poľovnícka spoločnosť Jánošík Terchová na rozlohe 3591ha, poľovný revír Terchová je zaradený do poľovnej oblasti J VII. Oravská Magura.